Niezbędny ekwipunek

Kategoria artykułu: Ekwipunek

Niezbędny sprzęt w survivalu

W tym artykule porozmawiamy o niezbędnym sprzęcie który powinniśmy zabierać na swoje wyprawy. Poniższy wykaz przedmiotów nie jest żadną puszką survivalową, ani zestawem EDC tylko listą przedmiotów które znacznie ułatwią Twoje wyprawy – daje Ci 100% gwarancji że nigdy nie będziesz żałować że wziąłeś jedną z tych rzeczy ze sobą.

Czytając literaturę, strony internetowe czy fora nieraz natrafiam na propozycję ekwipunku który na wyprawie jest niezbędny. Niestety często polecane są rzeczy żywcem wyjęte z innych książek. Jak się łatwo domyślić sprzęt używany na pustyni nie sprawdzi się w dżungli, a używanie ekwipunku stosowanego w dżungli okaże się znaczną przesadą w Europie.

Na początku mojej przygody z outdoorem stosowałem się do różnych dziwnych rad i nosiłem wiele niepotrzebnego sprzętu. Na szczęście z wyjazdu na wyjazd coraz bardziej uświadamiałem sobie co tak naprawdę jest mi potrzebne i teraz podzielę się z Wami tą wiedzą.

Poniższy wykaz przedmiotów nie jest żadną puszką survivalową, ani zestawem EDC tylko listą przedmiotów które znacznie ułatwią Twoje wyprawy – daje Ci 100% gwarancji że nigdy nie będziesz żałować że wziąłeś którąś z tych rzeczy ze sobą.

  • Butla z gazem plus palnik z iskrownikiem

Luksus. Luksus, dzięki temu nie musimy martwić się o ciepły posiłek czy gorącą wodę. Wbudowany iskrownik pozwala mi nie marnować zapałek.

  • Śpiwór zimowy syntetyczny

W ciepłe miesiące można się nim nakryć lub nie zapinać do końca. Jest to moja ciepła nora, która pozwala mi w każdym miejscu na spokojny (ciepły!) sen.

  • Karimata

Zwykła karimata do ćwiczeń fizycznych. Nie lubię dużych, nieporęcznych kształtów dlatego złożyłem ją w kostkę i przez dwa tygodnie trzymałem pod naciskiem 50kg.

  • Folia NRC (koc ratunkowy)

Ten kawałek folii wielkości tabliczki czekolady może naprawdę uratować Ci skórę na 101 sposobów.

  • Kurtka przeciwdeszczowa + przeciwdeszczowe spodnie

Niezastąpione połączenie podczas niesprzyjającej aury.

  • Kubek + menażka + łyżko-widelec(spork)

Te trzy przedmioty sprawią że bez problemu przygotujesz ciepły posiłek. Niektórzy polecają zabieranie tylko menażki, jednak wtedy zawsze stajemy przed wyborem: czy gotujemy posiłek, czy wodę.

  • Latarka na baterię

Wiele osób poleca czołówki, ja jednak używam latarki rowerowej (która jednocześnie jest w dużym stopniu wodoodporna) która idealnie sprawdza się podczas marszu, jednak w przypadku prac obozowych jej używanie jest uciążliwe

  • Mniejsza latarka na dynamo

Trzymam ją na czarną godzinę w wodoszczelnym woreczku ze struną.

  • Zapałki + krzesiwo
  • Większy nóż ze stałą głownią

Nóż przeznaczony do ciężkiej pracy z drewnem.

  • Scyzoryk

Posiadający ostrą krawędź tnącą, piłę oraz wbudowaną pęsetę w terenie staje się uniwersalnym narzędziem.

  • Tabletki do uzdatniania wody
  • Czapka i szalik

Tak ja wykonanie butów czy zwiększenie właściwości izolacyjnych Twojego ubrania nie jest zbyt dużym problemem, tak wykonanie czapki nastręcza już większych trudności.

  • Rękawiczki (koniecznie z palcami)

W sztuce przetrwania dłonie są Twoim podstawowym narzędziem. Zgrabiałe lub odmrożone słabo spełniają swoje zadania.

Mam nadzieję, że dzięki powyższej liście, Twoje wyprawy staną się o wiele przyjemniejsze!

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu