W tym tygodniu polecamy!

468x146_esbit

Krzesiwo survival

Dlaczego warto mieć ze sobą krzesiwo? Niewątpliwą zaletą krzesiwa jest fakt że trudno je zniszczyć i sprawić by stało się niezdatne do użytku. Jednak w dzisiejszych czasach krzesiwo powinieneś mieć przy sobie jedynie do wykorzystania w sytuacji ekstremalnej - kiedy wszystko inne zawiedzie - a na co dzień powinieneś polegać jednak na zapałkach lub  zapalniczce. Minusem krzesiwa jest fakt, że daje ono jedynie iskrę, czyli nawet zwykłe podpalenie świeczki może nam sprawić dużo kłopotu.

Jeśli chodzi o same krzesiwa, najczęściej spotyka się dwa rodzaje:

  1. Szwedzkie (fire flash).
  2. Amerykańskie.

Krzesiwo szwedzkie ma postać pręciku, zakończonego uchwytem najczęściej wykonanym z tworzywa, do którego przytwierdzony jest na sznurku kawałek specjalnie wyprofilowanej blaszki. Rozpalanie ognia tym rodzajem krzesiwa, polega na mocnym przyłożeniu blaszki do pręcika i wykonywania posuwistych ruchów, w kierunku podpałki. Możliwe jest również zdrapanie za pomocą noża, odpowiedniej ilości materiału z pręcika i dodanie go do podpałki. W ten sposób iskra szybciej chwyci, jednak nasze krzesiwo zużyje się dużo szybciej.

Krzesiwa amerykańskie to blok metalu o nazwie magnesium z przymocowanym do niego krzesiwem. Krzesanie ognia za pomocą tego przyrządu, polega na zeskrobywaniu metalu na podpałkę, po czym za pomocą krzesiwa (lub noża) zrzucamy na zeskrobane opiłki iskrę (podobnie jak w przypadku metody z nożem, przy krzesiwie szwedzkim), które momentalnie ją chwytają.

Jeśli chodzi o moją subiektywną ocenę, krzesiwo amerykańskie będzie bardziej odpowiednie dla osób dopiero zaczynających swoja przygodę z survivalem, ponieważ daje ono możliwość usypania dość sporej kupki, łatwopalnego materiału, dzięki czemu nasza podpałka szybciej się zajmie. Osobiście używam krzesiwa pierwotnie opracowanego dla szwedzkiego Departamentu Obrony LIGHT MY FIRE.

Na końcu pragnę jeszcze zwrócić uwagę, że najlepiej wybierać krzesiwa, które posiadają jaskrawe kolory, dzięki czemu łatwiej nam je będzie znaleźć w trawie, niż np. krzesiwo z zielonymi elementami.

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>