Ubranie na ciepłe miesiące

Kategoria artykułu: Ekwipunek

Ubranie na ciepłe miesiące – survival

Zastanawiasz się jakie ubranie jest najlepsze do działań w terenie? W tym artykule próbuje odpowiedzieć na to pytanie, czy mi się udało? Sprawdź sam!

Ubranie to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników (pogoda, pora roku, teren, cel wędrówki, kondycja fizyczna czy osobiste upodobania). Nie mam zamiaru nikomu narzucać swojego zdania, bo szczerze mówiąc nie wiem co jest DLA CIEBIE najlepsze – przecież nawet Cię nie widzę. W tym rozdziale zajmiemy się odpowiednim ubraniem pod kątem miesięcy ciepłych. Poniższy tekst zalecam traktować jedynie jako sugestie.

Długi rękaw, krótki rękaw czy bez koszulki.

Takie pytanie najczęściej pojawia się podczas ciepłych miesięcy. Na skutek wysokiej temperatury, zwiększonej aktywności fizycznej i grzejącego słońca odczuwamy suchość w ustach, a wewnątrz organizmu słychać bicie własnego serca. Jak ułatwić sobie tę sytuację?

Badania wykazały że człowiek bez koszulki czuje się o wiele lepiej jednak traci dwa razy więcej wody niż osoba ubrana w koszulkę – w dodatku naraża się na poparzenie słoneczne. Według mnie najlepiej nakładać koszulki z długim rękawem. Mogą być termoaktywne (pamiętaj by nie były zbyt opięte ponieważ zbyt mocny ucisk utrudnia krążenie).

Długie czy krótkie spodnie

Tutaj jest wiele opinii. Krótkie spodnie zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, jednak narażają nasze nogi na kontakt z roślinami (jeżeli idziesz na przełaj stanowi to znaczne utrudnienie) co może spowodować liczne zadrapania, reakcje alergiczne czy poparzenia. Osobiście preferuje noszenie długich spodni wykonanych z naturalnego wytrzymałego materiału. Dzięki nim unikniemy wymienionych wyżej problemów, jednak narażamy się na bardzo nieprzyjemną dolegliwość – otarcia. Podczas Twoich pierwszych wędrówek na pewno nie raz obtarłeś sobie „wrażliwe okolice”. Jeżeli pod spód założysz termoaktywne bokserki znacznie zmniejszysz ryzyko pojawienia się otarć. W literaturze można przeczytać że istotną kwestią jest duża liczba kieszeni. Osobiście unikam noszenia w spodniach wielu przedmiotów ponieważ często utrudniają chodzenie (szczególnie gdy musimy wysoko podnosić nogi) oraz obijają się o kolana. Zaufaj mi już podczas dziesięciogodzinnych marszów najmniejszy dyskomfort zaczyna mieć znaczenie.

Dostałem kilka email w których piszecie że najlepsze są spodnie z zamkami dzięki którym można w dowolnej chwili odpinać i dopinać nogawki. Gdy mi jest za gorąco, a teren na to pozwala podwijam nogawki i problem rozwiązany.

Pasek do spodni

Ostatnio modne stają się wszelkiego rodzaju pasy taktyczne, a wraz z nimi pojawia się opinia że w sytuacji ekstremalnej można na nich zjechać. Być może jest to wynikiem mojej ograniczonej wyobraźni, jednak nie wiem z czego można zjechać w terenie bez liny – bo zakładam że jak ktoś bierze linę to bierze także uprząż oraz przynajmniej karabinek. W moim odczuciu noszenie pasa taktycznego mija się z celem więc polecam porządny skórzany pas z mocną klamrą.

Buty

Do marszów przez ciężkie tereny najlepiej nadają się buty sięgające powyżej kostki. Jeżeli chodzisz po górskich szlakach w zupełności powinny wystarczyć buty sięgające troszeczkę powyżej kostki lub do jej wysokości (najlepiej z grubą podeszwą). Jeżeli zależy Ci na szybkim tempie poruszania, najlepiej sprawdzą się… adidasy. Mimo że kontuzjogenne to stworzone do tego typu aktywności. W tej opinii broni mnie również Jacques Lanzmann.

Czapka, kapelusz czy bandana

Ochrona głowy jest wyjątkowo ważna – to przez nią ucieka około 35% ciepła, a wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych może przyprawić Cię o nieprzyjemne problemy zdrowotne. Bandana chroni jedynie samą głowę, czapka z daszkiem również oczy, a kapelusz dodatkowo twarz i ramiona.

Rękawiczki

Dotyk jest jednym ze zmysłów człowieka. Wspaniale jest poczuć twardość kory w lesie czy chłód skał w Tatrach, jednak podczas trekkingu dobrze mieć na rękach rękawiczki wykonane ze skóry oraz naturalnych włókien. W przypadku upadku stanowią one pewną ochronę przed uszkodzeniem naskórka. Jeśli uważasz że to błahostka pokaże Ci zdjęcie z prywatnych zbiorów (drastyczne – zdjęcie). W przypadku takiej kontuzji musisz pamiętać o opatrunkach i odpowiedniej higienie. Podczas wędrówki to znaczne utrudnienie które może grozić poważnymi powikłaniami.

Okulary

Przydatne zarówno zimą jak i latem. Oprócz ochrony przed promieniowaniem UV chronią oczy także przed niesionymi przez wiatr paprochami.

Skarpetki

Są równie istotne jak buty. Źle dopasowane będą podwijały się na stopie tworząc odciski, a tanie materiały sprawią że stopa się zapoci. Podczas marszu w ciepłe miesiące polecam cienkie dopasowane skarpetki. Na noc suche grube wełniane skarpety. Teoria mówi żeby skarpetki zmieniać co 2-3 godziny. Praktyka pokazała że jedna para na dzień lub dwa w zupełności wystarcza. Później koniecznie trzeba je wyprać (chodźby samą wodą, ale wtedy to nie do końca pranie) i suszyć na słońcu lub przy ognisku w bezpiecznej odległości.

Bluza z kapturem

Noszenie bluzy z kapturem kojarzy się raczej podwórkowym trzepakiem niż z wizerunkiem podróżnika jednak warto poświęcić jej chwilę. Osobiście posiadam jedną zupełnie nie survivalową bluzę zakupioną w 2008 roku na targu w Turcji. Wykonana w 100% z bawełny (tak przynajmniej jest napisane na metce). Przez cztery lata częstego użytkowania zjechała ze mną kawałek świata oraz miałem ją na sobie w najbardziej ekstremalnych sytuacjach w moim życiu – także nie wiem czy jest szczęśliwa czy pechowa. Posiadam również polary, softshelle jednak bluza ma coś wyjątkowego – kaptur! Doceni go każdy kto śpi w terenie. Wadą jest fakt że zajmuje dość sporo miejsca.

Trochę o ubieraniu się

Wyznaje zasadę że koszulka wystające ze spodni i luźne nogawki są dobre w warunkach miejskich. Jednak przebywanie w terenie wymaga od nas innego zachowania. Osobiście polecam wkładanie koszulki do spodni – w ten sposób tworzą się zamknięte przestrzenie powietrzne oraz odrobinę zmniejszamy ryzyko przedostania się kleszczy pod ubranie. Jeżeli masz możliwość postaraj się wkładać nogawki spodni do butów. Oprócz wyżej wymienionych zalet zmniejszasz również ryzyko pobrudzenia czy zamoczenia spodni. Pamiętaj że za sprawą zjawisk kapilarnych ciągłe moczenie nogawek sprawi że po pewnym czasie spodnie będą mokre do wysokości kolan.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu