Jak rozpalić ognisko

Kategoria artykułu: Ognisko dar od bogów

Rozpalenie ognia powinno być jedną z wielu podstawowych umiejętności każdego survivalowca. W tym artykule przeczytasz jak z powodzeniem rozpalić ognisko.

Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces zaczynając od wybrania odpowiedniego miejsca na palenisko, poprzez przygotowanie materiałów, na wyborze najlepszej podpałki kończąc. Zobacz także: rodzaje ognisk.

Jak rozpalić ognisko – podstawy

Pomimo tego, że rozpalanie ogniska jest czynnością rutynową, która po odpowiednich treningach i przygotowaniu nie sprawia większych problemów, to zawsze wiąże się z pewnego rodzaju rytuałem, który nazwaliśmy ”Pięć Z”. Składa się on z pięciu punktów:
1. Zebrać rozpałkę
2. Znaleźć odpowiednie miejsce
3. Zbudować odpowiednią konstrukcję
4. Zapalić rozpałkę i dokładać drewna
5. Zebrać dodatkową ilość drewna

Rozpałka – jest to materiał który potrzebuje niskiej temperatury żeby zacząć płonąć, jednocześnie podczas spalania płonie ogniem, który bez problemu podpali większe kawałki drewna – więcej na temat rozpałki poniżej.
Znaleźć odpowiednie miejsce – wbrew pozorom wybór odpowiedniego miejsca ma znaczenie zarówno dla Ciebie (zobacz budowa szałasu) jak i dla ognia. Jeżeli będziesz rozpalał ognisko w bardzo wietrznym miejscu (szczyt góry, brzeg jeziora itp.) ognisko może płonąć nawet pięć razy szybciej! Żeby to lepiej zobrazować: drewno które normalnie starczyłoby Ci na godzinę, w wietrznym miejscu spłonie w 12 minut!
Zbudować odpowiednią konstrukcję – nigdy nie rozpalamy ogniska na gołej ziemi. Zawsze staramy się tworzyć odpowiedni „fundament” z patyków lub kamieni (pod warunkiem, że nie są porowate). Takie rozwiązanie sprawia, że nasze ognisko posiada izolację od podłoża dzięki czemu o wiele łatwiej można go rozpalić.
Zapalić rozpałkę – ważne by nie podpalać od razu całej zebranej rozpałki (wtedy ogień może zostać „stłumiony”). Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stopniowe rozpalanie rozpałki i takie samo dokładanie drewna – zaczynając od naprawdę drobnych fragmentów.
Zebrać dodatkową ilość drewna – tutaj dwie ogólne uwagi. Zawsze zbieraj drewno z miejsc oddalonych od Twojego obozu o około sto metrów. Dzięki temu, jeśli w nocy zabraknie Ci drewna zawsze znajdziesz jakieś w pobliżu obozowiska. Poza tym nigdy nie wkładaj mokrych/wilgotnych gałęzi do ognia – jeśli tak zrobisz cała energia ogniska zostanie zużyta do wysuszenia drewna (zobacz zimne ognisko) – a przecież zależy nam na tym, aby ogień nas ogrzewał. O wiele lepszym rozwiązaniem jest położenie mokrych kawałków drewna obok ogniska lub jeżeli istnieje taka możliwość – nad ogniem (tak by płomienie nie dotykały drewna) – gdy drzewo wyschnie bez obaw będziesz mógł je wrzucić do ognia.

Rozpałka – co to jest, jaką wybrać?

Rozpałka, jest to materiał do którego podpalenia nie potrzeba dużej temperatury. Dobre rozpałki rozpalają się już od samej iskry!
Najlepsze, sprawdzone rozpałki to:

  • kora brzozowa (nawet ta ze starych drzew)
  • ptasi puch
  • bawełniane kłaki z ubrania
  • sucha trawa (suche liście nie są dobrą rozpałką!)
  • drobne wiórki z suchego drewna
  • pałka wodna

Pamiętaj! Gdy podczas marszu znajdziesz rozpałkę podnieść ją i włóż do suchego (najlepiej wodoodpornego) pojemnika! Zaufaj nam, na pewno się przyda!

Kora brzozowa – zrywaj korę z drzewa tylko wtedy kiedy jest to niezbędne. Drzewo pozbawione kory jest narażone na infekcję które mogą doprowadzić do jego uschnięcia. W innym przypadku poszukaj połamanych gałęzi, zwalonych drzew lub naturalnie liniejącej kory – taki materiał spali się równie dobrze. Jeżeli chcesz podpalić korę brzozową krzesiwem musisz rozerwać ją na bardzo drobne wiórki.

Uwaga! Przy spalaniu kora brzozy zawija się do wewnątrz, co może stłumić płomień – aby tego uniknąć zginaj brzozę w harmonijkę.
Bawełniane kłaki z ubrania – zwykła bawełna nadaje się na rozpałkę ale jeżeli masz możliwość przed wyruszeniem możesz ją jeszcze specjalnie przygotować. Włóż pożądaną ilość bawełny do metalowego garnka z dziurą w pokrywce lub zostaw niedomkniętą przykrywkę – a następnie podgrzewaj garnek na małym ogniu. Gdy z garnka przestanie się dymić poczekaj aż wystygnie i wyjmij przygotowany materiał. Zamiast bawełny równie dobrze sprawdzi się len lub inne naturalne włókno.
Pałka wodna – po zerwaniu musisz ją suszyć przez kilka dni na słońcu. Po tym zabiegu będzie niezawodna.

Czym rozpalić ognisko? Zapałki, krzesiwo, zapalniczka – wady i zalety.

Zastanówmy się teraz co powinniśmy brać ze sobą do rozpalenia ogniska. Na początku pamiętaj o tym, że krzesiwo warto mieć ze sobą jako „ostatnią deskę ratunku” (zobacz artykuł dotyczący krzesiwa, oraz rozpalania ognia krzesiwem). W tym miejscu powstaje pytanie: zapałki czy zapalniczka?

Ciekawostka
Czy ognisko może płonąć w stanie nieważkości? Odpowiedź brzmi: nie! Dlaczego? Podczas pożaru wytwarza się sadza, która w normalnych warunkach unosi się do góry, jednak gdy ognisko płonie w stanie nieważkości sadza nie unosi się do góry tylko tworzy otoczkę dookoła ognia. Kolejne cząstki sadzy nie znajdują ujścia i duszą ogień.

Zapałki – wady i zalety

Zapałki są sprawdzonym rozwiązaniem. Ich największą zaletą jest fakt że dysponujemy “żywym” ogniem. Niestety są też wady. Zapałki potrzebują draski oraz muszą być suche.
Jeżeli zabierasz zapałki w teren, pamiętaj aby:

  • Trzymać je zamknięte w szczelnym woreczku – najlepiej w tzw. woreczku ze struną.
  • Nigdy nie kładź zapałek na ziemi – ich miejsce jest w Twojej kieszeni lub plecaku.
  • Jeszcze w domu zanurz każdą zapałkę w wosku – dzięki czemu zabezpieczysz je przed wilgocią, a gdy będziesz chciał je podpalić zdrap paznokciem wosk z główki.

Jeżeli zdarzy Ci się że zapałki zamokną – nie panikuj. Dopóki główki się nie rozpuściły istnieje jeszcze szansa na ich uratowanie. Mokre zapałki wraz z draską wystaw na słońce (uważaj, aby nie zostały zdmuchnięte przez wiatr). Jeżeli nie ma słońca spróbuj przeciągnąć zapałkę przez włosy – nie zawsze działa, ale warto spróbować. Jeżeli dalej nie udało Ci się odratować zapałek, włóż jedną zapałkę i draskę pod pachę i trzymaj przez około 15 minut – koszulka powinna wyciągnąć wilgoć.

Rodzaje zapałek:

Zapałki fosforowe – rozpalają się przez potarcie o większość powierzchni. Raczej nie kupisz ich w sklepie, ale możesz zrobić je samemu.
Zapałki wodoodporne – mają główki powlekane lakierem dzięki czemu nie straszna im woda, jednak łatwo się łamią.
Zapałki sztormowe – palą się nawet w bardzo trudnych warunkach (np. podczas mocnego wiatru), jednak dość szybko się wypalają.
Zapałki zwykle – zwykłe zapałki do kupienia w każdym kiosku. Nie wszystkie palą się tak samo.

Zapalniczka – wady i zalety

W przypadku zapalniczki również dysponujemy żywym ogniem ale jest on wytwarzany przez mechanizm, który wymaga paliwa. Jeżeli decydujesz się brać zapalniczkę w teren pamiętaj o tym, aby był to naprawdę dobry sprzęt czyli:

  • miej pewność że paliwo z zapalniczki nie wyparuje/nie ulotni się podczas Twojej podróży,
  • pamiętaj że plastikowe elementy mogą stopić się na skutek ciepła – często młodzi adepci sztuki przetrwania trzymają zapalniczkę ogniem do dołu przez co topią mechanizm zapalający,
  • niech zapalniczka będzie w jasnych, najlepiej błyszczących kolorach (pomarańczowy, czerwony) łatwiej będzie je znaleźć w trawie niż zapalniczkę koloru zielonego, czarnego czy brązowego.

 

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu