Rodzaje ognisk

Kategoria artykułu: Ognisko dar od bogów

Istnieje kilka rodzajów ogniska które mają różne cechy i wykorzystuje się je w innym celu. I w tym właśnie artykule dowiesz się jaka konstrukcja daje najwięcej ciepła, jaka daje najwięcej światła, która pali się najszybciej oraz wiele innych niezbędnych informacji. Gotowy na porządną dawkę wiedzy? No to zaczynamy!

Typy ognisk

Ognisko stożkowe (wigwam)

Ognisko stożkowe ma charakterystyczny kształt wigwamu. Zużywa bardzo dużo paliwa (czyli drewna) i pali się bardzo szybko. Do czego najlepiej nadaje się ten typ ogniska? Ognisko stożkowe daje bardzo dużo ciepła (jednak nie polecamy go do gotowania posiłków, ponieważ wymaga to zbudowania dodatkowej konstrukcji.
Palenisko tego typu najlepiej sprawdza się w sytuacji, w której chcemy szybko się ogrzać. Ognisko pomoże nam także szybko wysuszyć ubrania, oraz będzie dobrze widoczne z większej odległości.
Pamiętaj że w przypadku odmrożeń lub wychłodzenia ciała należy stopniowo je ogrzewać. Jeżeli odmrożone dłonie przyłożymy od razu blisko ognia zapewnimy sobie niewyobrażalny ból oraz najprawdopodobniej utratę dłoni – to samo dotyczy innych części ciała.

Ognisko płaskie (piramida)

Ognisko płaskie składa się z kilku naprzemiennie ułożonych warstw drewna. Pamiętaj o tym aby nie układać drewna ciasno przy sobie – jeżeli tak zrobisz odetniesz dopływ powietrza i ognisko zgaśnie. Ten rodzaj ogniska pali się bardzo wolno, dzięki czemu idealnie nadaje się na ognisko nocne – które zapewni Ci około godziny ciepłego snu, potem wystarczy dorzucić drewna i można spać dalej.

Ognisko sygnalizacyjne

Ten rodzaj ogniska, zbudowany jest z wysokiej konstrukcji, która zapewnia odpowiedni dopływ powietrza – dzięki czemu ten typ ogniska pali się bardzo szybko, daje dużo ciepła i światła. Jak sama nazwa wskazuje takim ogniskiem najłatwiej jest sygnalizować swoją obecność. W jaki sposób? Na samym szczycie konstrukcji umieść duże ilości świeżej (czyli zielonej) trawy i liści. W ten sposób wytworzysz bardzo duże ilości dymu, który może zwrócić uwagę załogi statku, helikoptera czy ratowników.
Dlaczego warto właśnie to ognisko wykorzystać do powiadamiania innych osób o miejscu swojego położenia? Jeżeli na „zwykłe” ognisko położysz liście i trawę ognisko najprawdopodobniej zgaśnie ponieważ odetniesz mu dopływ powietrza. Ognisko sygnalizacyjne, dzięki swojej konstrukcji ma duży dostęp powietrza, dzięki czemu na pewno go nie przygasisz!
Pamiętaj! Trzy ogniska to międzynarodowy znak wzywania pomocy!

Ognisko na piedestale

Ten rodzaj ogniska może uchronić Cię przed wychłodzeniem! W jaki sposób? Jego konstrukcja umożliwia rozpalenie ogniska na podmokłym terenie. Na czym to polega? Na początku potrzebujesz materiału który odizoluje ogień od podłoża. Tutaj najlepiej sprawdzają się kamienie wielkości cegieł – kładziesz je na ziemi, a na nich rozpalasz ognisko. Jeżeli nie masz kamieni możesz wykorzystać drewno – jednak jest to chwilowe rozwiązanie ponieważ drewno wkrótce się przepali. Bardziej rozbudowaną i czasochłonną alternatywą jest zbudowanie specjalnej konstrukcji z drewna. Pamiętaj jednak by użyte przez Ciebie kamienie nadawały się do nagrzewania. Nie mogą to być kamienie wyciągnięte z wody, ani takie o porowatej powierzchni.

Ognisko w dole

Jest to dość nietypowego ognisko, dlaczego? Nie daje ono tyle ciepła co pozostałe typy, ale ma inną zaletę – jest niewidoczne. Takie ogniska, wykorzystywane są przez żołnierzy którzy muszą rozpalić ogień, a jednocześnie nie chcą łatwo zdradzić swojej pozycji. Żeby zrobić to ognisko na początku musisz wykopać dziurę, a następnie rozpalasz w niej małe ognisko. Pamiętaj o tym, aby stworzyć specjalne kanaliki odchodzące od dziury, które zapewnią Twojemu palenisku odpowiednią porcję tlenu.

Powyższe rodzaje ogniska idealnie sprawdzą się kiedy jesteś sam lub w dwie, maksymalnie w trzy osoby. Jeżeli natomiast jesteście większą grupą musisz umieć rozpalać inne ogniska. Poniżej kilka przykładów.

Ognisko długie

Ten rodzaj ogniska ma na celu umożliwienie większej ilości osób gotowanie wody czy posiłków jednocześnie. Żeby je zrobić potrzebujecie dwóch świeżych kłód – jeżeli nie macie takiej możliwości – możecie również wykopać odpowiednio głęboki, szeroki i długi dołek. We wgłębieniu rozpalacie ogień i już możecie gotować!

Ognisko „T”

Dzięki temu ognisku jedna lub dwie osoby mogą przyrządzać posiłek, a pozostałe mogą się ogrzewać. W krótszym odcinku pali się żywy ogień, a żar przenoszony jest do dłuższego odcinka w którym można gotować posiłek bezpośrednio na żarze lub mniejszym ogniu.

Ognisko „lej po bombie”

To ognisko pełni taką samą rolę jak ognisko „T”, czyli ma ogrzewać większą ilość osób umożliwiając jednocześnie gotowanie.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu