W tym tygodniu polecamy!

468x146_esbit

Jak rozpalić ognisko

łapka logo survival Jak rozpalić ognisko - podstawy

ognisko rozpalanie ognia survivalRozpalanie ognia, jest podstawową umiejętnością każdego survivalowca.

Pomimo tego że rozpalanie ogniska jest czynnością rutynową która po odpowiednich treningach i przygotowaniu

nie sprawia większych problemów- zawsze wiąże się z pewnego rodzaju rytuałem, który nazwałem” Pięć Z”

  1. Zebrać rozpałkę
  2. Znaleźć odpowiednie miejsce
  3. Zbudować odpowiednią konstrukcję
  4. Zapalić rozpałkę i dokładać drewna
  5. Zebrać dodatkową ilość drewna

Rozpałka- jest to materiał który potrzebuje niskiej temperatury żeby zacząć płonąć jednocześnie podczas spalania płonie ogniem który bez problemu podpali większe kawałki drewna – więcej na temat rozpałki poniżej.
Znaleźć odpowiednie miejsce – wbrew pozorom wybór odpowiedniego miejsca ma znaczenie zarówno dla Ciebie (zobacz budowa szałasu) jak i dla ognia. Jeżeli będziesz rozpalał ognisko w bardzo wietrznym miejscu (szczyt góry, brzeg jeziora itp.) ognisko może płonąć nawet pięć razy szybciej. Żeby to lepiej zobrazować: drewno które normalnie starczyłoby Ci na godzinę, w wietrznym miejscu spłonie w 12 minut!
Zbudować odpowiednią konstrukcję – nigdy nie rozpalam ogniska na gołej ziemi. Zawsze tworzę „platformę” z patyków lub kamieni (pod warunkiem, że nie są porowate). Takie rozwiązanie stanowi izolację od podłoża dzięki czemu o wiele łatwiej można go rozpalić.

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>