W tym tygodniu polecamy!

468x146_esbit

Jak zapewne wiesz nie każde drewno pali się tak samo. Niektóre ogniska mocno dymią, inne palą się szybciej i właściwie wytwarzają dymu, a czasem ognisko strzela iskrami. Od czego to zależy? O tym właśnie jest ten rozdział. Tutaj poznasz gatunki i rodzaje drewna opałowego. Więc zaczynajmy! Żeby ognisko paliło się dobrze drewno musi być suche – jeżeli do ogniska wrzucisz mokre drewno przydusisz ogień, a drewno i tak się nie rozpali (zobacz także: zimne ognisko). Mokrym drewnem musisz obkładać ognisko dookoła oraz ustawiać je nad płomieniem dzięki temu drewno się wysuszy jednocześnie nie tłumiąc płomienia. Skoro już poznałeś tą ważna zasadę, pora żebyś dowiedział się od czego zależy to czy ognisko płonie długo czy krótko oraz czy daje dużo ciepła.

Na początku poruszę kwestię wartości opałowej. Wartość opałowa jest to ilość ciepła jakie jest wydzielane podczas spalania drewna. Wartość opałowa zależna jest od żywicy i ligniny (inaczej nazywany drzewnikiem, jeden z podstawowych składników drewna) - im więcej żywicy i drzewnika tym drewno ma większa wartość opałową. Drzewa iglaste posiadają więcej wymienionych wcześniej składników od drzew liściastych – dlatego drzewa iglaste mają większą wartość opałową.

Łapka survivalWartość opałowa drewna

Jeżeli chodzi o drzewa liściaste to największą wartość opałową ma:

Nazwa drzewa Wartość opałowa Nazwa drzewa Wartość opałowa
Brzoza 4,3 Topola 4,2
Jesion 4,2 Klon 4,1
Dąb 4,2 Olcha 4,1
Grab 4,2 Wierzba 4,1

 

 

 

 

 

Drzewa iglaste

W przypadku drzew iglastych ich wartość opałowa wynosi średnio 4,4

Nazwa drzewa Wartość opałowa
Świerk 4,4
Jodła 4,4
Modrzew 4,4

 

 

 

 

 

Jak łatwo zauważyć z powyższych tabeli najwięcej ciepła dają drzewa iglaste. Pamiętaj jednak że drzewa iglaste strzelają i rzucają iskrami.

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>