W tym artykule zajmiemy się wprowadzeniem do terenoznawstwa, a mianowicie określaniem kierunków świata. Wiedza którą możesz tutaj zdobyć przyda się zarówno podczas wędrówek, wakacji, a także bardziej ekstremalnych sytuacji.

Mały spis treści:

  • Wprowadzenie do tematu, pojęcia, kierunki świata.
  • Jak określić kierunki świata bez kompasu.
  • Jak samemu zrobić kompas.
  • Określanie kierunków świata, za pomocą zegarka.
  • Określanie kierunków świata, za pomocą patyka.
  • Określanie kierunków świata, za pomocą gwiazd.

 

Po co nam w ogóle kierunki świata? Przecież możemy iść cały czas prosto! Niestety ale rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo. Dlaczego? W terenie występuje wiele przeszkód które musimy omijać (drzewa, kamienie, błota) - już sama ta czynność może sprawić że zbłądzisz z drogi. W dodatku człowiek nigdy nie idzie całkowicie prosto! Jeśli jeździsz na rowerze na pewno zauważyłeś że jak chcesz wyprzedzić pieszego on nie idzie prosto tylko lekko zbacza z drogi - nie robi Ci tego na złość, tak ludzie po prostu mają. Dlatego aby trafiać do celu ludzie określili kierunki świata.

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie od róży wiatrów, czyli od kierunków świata.

Nazwa angielska

Nazwa polska

Skrót

Pełna nazwa

Skrót

Pełna nazwa

N

North

Północ

E

East

W

Wschód

S

South

Pd

Południe

W

West

Z

Zachód

 

kierunki świata

W tym miejscu dam Ci wskazówkę jak łatwo zapamiętać angielskie skróty kierunków świata. Zapewne znasz angielskie słówko "news". Widzisz je codziennie w filmach, w internecie, czasem w gazetach. Jeżeli zamienisz dwie ostatnie literki wyjdzie Ci NESW co jest skrótem od NorthEastSouthNews. Proste prawda? Wystarczy jedynie pamiętać żeby zamienić dwie ostatnie litery w wyrazie news.

 

Ostatnio na forum

Poznaj nas

Nasza społeczność