W tym tygodniu polecamy!

468x146_esbit

W tym artykule zajmiemy się wprowadzeniem do terenoznawstwa, a mianowicie określaniem kierunków świata. Wiedza którą możesz tutaj zdobyć przyda się zarówno podczas wędrówek, wakacji, a także bardziej ekstremalnych sytuacji.

Mały spis treści:

  • Wprowadzenie do tematu, pojęcia, kierunki świata.
  • Jak określić kierunki świata bez kompasu.
  • Jak samemu zrobić kompas.
  • Określanie kierunków świata, za pomocą zegarka.
  • Określanie kierunków świata, za pomocą patyka.
  • Określanie kierunków świata, za pomocą gwiazd.

 

Po co nam w ogóle kierunki świata? Przecież możemy iść cały czas prosto! Niestety ale rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo. Dlaczego? W terenie występuje wiele przeszkód które musimy omijać (drzewa, kamienie, błota) - już sama ta czynność może sprawić że zbłądzisz z drogi. W dodatku człowiek nigdy nie idzie całkowicie prosto! Jeśli jeździsz na rowerze na pewno zauważyłeś że jak chcesz wyprzedzić pieszego on nie idzie prosto tylko lekko zbacza z drogi - nie robi Ci tego na złość, tak ludzie po prostu mają. Dlatego aby trafiać do celu ludzie określili kierunki świata.

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie od róży wiatrów, czyli od kierunków świata.

Nazwa angielska

Nazwa polska

Skrót

Pełna nazwa

Skrót

Pełna nazwa

N

North

Północ

E

East

W

Wschód

S

South

Pd

Południe

W

West

Z

Zachód

 

kierunki świata

W tym miejscu dam Ci wskazówkę jak łatwo zapamiętać angielskie skróty kierunków świata. Zapewne znasz angielskie słówko "news". Widzisz je codziennie w filmach, w internecie, czasem w gazetach. Jeżeli zamienisz dwie ostatnie literki wyjdzie Ci NESW co jest skrótem od NorthEastSouthNews. Proste prawda? Wystarczy jedynie pamiętać żeby zamienić dwie ostatnie litery w wyrazie news.

 

Ostatnio na forum

No posts were found

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>