W tym tygodniu polecamy!

300x250_plecaki_wiosna

Żmija zygzakowata - charakterystyka

żmija zygzakowataKliknij by powiększyć Jest to jedyny jadowity gad żyjący na terenie naszego kraju. Występuje na całej powierzchni Polski, do wysokości 2000 m n.p.m, a jej długość waha się od 55 do 60 cm. Tułów jest słabo oddzielony od głowy i ogona. Ubarwienie żmii może być różnorodne, dlatego warty zapamiętania jest fakt że brzuszna strona ciała, zazwyczaj jest jaśniej ubarwiona. Przejdźmy teraz do cech charakterystycznych:

  •  Pierwszą cechą charakterystyczną żmiję zygzakowatą, jest jej pionowa źrenica – żaden inny wąż w Polsce, nie posiada pionowej źrenicy.
  •  Drugą charakterystyczną cechą jest tzw. wstęga kainowa, czyli charakterystyczna zygzakowata linia widoczna na grzbiecie u form miedzianych i szarych – u form czarnych wstęga jest niewidoczna.
  •   Trzecią i ostatnią cechą charakterystyczną jest widoczny na głowie, charakterystyczny znak przypominający literę „X”.

Skoro jesteśmy przy omawianiu jej wyglądu warto zaznaczyć że górna szczęka żmii zygzakowatej stworzona jest jedynie do osadzenia w niej zębów jadowych, wewnątrz których są małe kanaliki którymi wypływa jad. Same zęby są „składane” przy pomocy odpowiednich mięśni, dzięki temu gdy żmija atakuje może ustawić je w optymalnej pozycji, a przy zamkniętej paszczy, zęby zostają schowane. Ciekawostką jest fakt, że za każdym zębem jadowym ukryty jest drugi, który w przypadku wypadnięcia pierwszego zęba przejmuje jego rolę na sześć tygodni po czym wypada.

Gdzie mogę spotkać żmiję zygzakowatą?

Żmija zygzakowata zazwyczaj żyje na terenach dobrze nasłonecznionych, na których można zaobserwować dużą wilgotność powietrza i gleby, a także znaczne dobowe wahania temperatury. Trudno wskazać jedno środowisko jej występowania, ponieważ żyje zarówno na terenach suchych i nasłonecznionych, jak i na torfowiskach i błotnych obszarach – nierzadko widuje się ją nawet w sadach, na uprawach czy na zagospodarowanych polach.
Można przyjąć że żmija zygzakowata jest w stanie żyć na podmokłych terenach, jednak jeżeli będzie miała taką możliwość, przeniesie się na tereny suche bardziej nasłonecznione.
Żmiję zygzakowatą najczęściej można spotkać na opuszczonych, lub rzadko uczęszczanych ścieżkach, na granicach lasów, wśród kupek kamieni w terenie górzystym, na pniach zwalonych lub ściętych drzew (uwaga przy przechodzeniu) czy na odkrytym nasłonecznionym brzegu zbiornika wodnego.

Sen zimowy

W październiku żmija zygzakowata zapada w sen zimowy. W tym celu zakopuje się lub wpełza do podziemnych jam i nor na głębokości od 40 cm do 2,5 metra – na miejsce snu wybiera teren położony powyżej poziomu najbliższej wody oraz znacznie od niej oddalone - dość często przeczekując ten trudny okres ze swoimi braćmi. Czasem by przeczekać ten trudy okres dzielą swoje komory z jaszczurkami lub innymi wężami.
Wraz z nadejściem wiosny – w okolicach marca - gady te wychodzą na powierzchnię i rozpoczynają swoją działalność głównie podczas zmierzchu i nocy. Żmija lubi przebywać w norach gryzoni, pod kamieniami i krzewami, a także między korzeniami drzew

Ostatnio na forum

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>