W tym tygodniu polecamy!

300x250_plecaki_wiosna

Lis - charakterystyka

DzikMały lis.
Kliknij by powiększyć.
Źródło: Wikipedia
Lis (Vulpes vulpes)
Należy do rodziny psowatych (samca nazywa się psem, a samicę suką, lisicą lub liszką), można go spotkać niemal wszędzie (zarówno na terenach zurbanizowanych, jak również w górach, na łąkach czy w lasach) unika jedynie terenów podmokłych.
Od innych psowatych odróżnia go min. mniejsza liczba sutek – lisica ma tylko sześć, a pozostali przedstawiciele rodziny od 8 do 10.
 Lis dożywa 15 lat, masa jego ciała może wynosić od 5 do 10 kg (w przypadku lisicy 7,5 kg) a długość ciała waha się pomiędzy 65 cm (52 cm samice) do 85 cm (76cm liszka).
Wygląd
Lis posiada ślepia barwy ciemnożółtej o okrągłych źrenicach. Jego kończyny są krótkie, a tułów wydłużony oraz zakończony długą i puszystą kitą – w jej górnej części znajduje się fiołek czyli gruczoł zapachowy, który w czasie cieczki wydziela ciecz o nieprzyjemnym zapachu.
W zależności od umaszczenia, wśród lisów można wyróżnić:

  • Ogniwka – umaszczenie rude połączone z białym.
  • Węglarza – boki w kolorze ciemnoszarym z czarnym spodem.
  • Popiela – grzbiet w kolorze szaropopielatym z ciemny spodem.

Raz w roku, na wiosnę lisy linieją, czyli zmieniają futro. Tempo procesu linienia zależy od zdrowia danego lisa – zdrowy lis w maju ma już nowe, chory jeszcze w czerwcu może nosić stare pokołtunione futro.
Ciekawostka
Czy wiedziałeś że mało który lis nie wychowuje swojego potomstwa? Po pokryciu lisicy lis opuszcza norę, szukając kolejnej liszki. Gdy cieczka się skończy lisy łączą się w losowe pary.
Pokarm
Lis jest zwierzęciem wszystkożernym w pełni tego słowa wymiarze. Lis żywi się głównie drobną zwierzyną (małe ssaki, ptaki), nie pogardzi także płazami, rybami, owadami (wraz z larwami), owocami, a nawet... padliną. Nienadaremnie nazywany jest sanitariuszem lasów, ponieważ preferuje polować na jednostki słabe, chore, a nawet na zwierzęta potrącone przez samochody lub maszyny rolnicze.
Rozród
Cieczka, czyli ruja zaczyna się z końcem stycznia i trwa do końca lutego. Podczas jej trwania samce przejawiają dużą aktywność i można zobaczyć pary lisów (suka z psem), które igrają ze sobą i nie zwracają uwagi nawet na człowieka. Ciąża trwa około 53 dni, a lisica wydaje na świat od 4 do 8 młodych.
Tryb życia
Lis prowadzi nocny tryb życia. W zimę z uwagi na trudniejsze zdobywanie pokarmu można go spotkać także za dnia. Również samica podczas wychowu młodych poluje w dzień. Lis z natury jest bardzo ruchliwy, a cały czas spędza na zdobywaniu pokarmu lub w pogodne dni wypoczywa między krzakami i wśród traw.
Podczas złej pogody, lub gdy czuje się zaniepokojony lis chowa się w jednej ze swych nor (tylko niektóre służą mu za stałe schronienie, reszty używa jedynie tymczasowo).
Lisie nory znajdują się w miejscach suchych i niedostępnych, jednak nie zawsze są budowane przez samych zainteresowanych. Lisy często wykorzystują opuszczone borsucze lub królicze nory. Może się zdarzyć, że lis będzie dzielił podziemny system z borsukiem – wtedy każdy z nich ma własne okna (wyjścia z nor) oraz własne tunele.
Nigdy nie rozgrzebuj lisich nor! Służą one wielu lisim pokoleniom, mogą mieć one wiele metrów i być wybudowane nawet kilkadziesiąt lat temu!

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>