W tym tygodniu polecamy!

468x146_esbit

Ryś - charakterystyka

Dźwięki charakterystyczne: pomrukiwanie, mruczenie Posłuchaj

ryśRyś w swoim naturalnym środowisku Ryś to jeden z największych, a zarazem jeden z najmniej poznanych drapieżników zarówno w naszym kraju, jak i w Europie. Przyglądając się zdjęciom przedstawiającym to piękne stworzenie, nie można oprzeć się wrażeniu że jest on pamiątką z czasów w których w jego skóry przywdziewała się nasza Husaria – a dzisiaj zupełnie nie pasuje do krajobrazu Polskiego lasu. Sadzę że to wystarczający powód by chodź trochę poznać to tajemnicze zwierze.

Ochrona

Ryś jest drapieżnikiem z rodziny kotowatych, objętym ścisłą ochroną. Ochroną gatunkową został objęty w 1995 roku. Oprócz wpisania do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, ryś objęty jest również konwencją Berneńska, a także na mocy rozporządzenia wspólnoty Europejskiej nr 1332/2005 obowiązuje zakaz kupna i handlu, tymi zwierzętami, a także wyrobami z nich wykonanymi – nie można ich też przewozić przez granicę Unii Europejskiej.

Wygląd

Ryś ma krótki tułów z wydłużonymi kończynami – znaczna długość tylnich łap pozwala na wykonywanie długich skoków - zakończony krótkim – wyglądającym jak uciętym – ogonem o ciemnej końcówce. Przyglądając się z boku łatwo zauważyć kwadratowy profil sylwetki. Jego długość wynosi około jednego metra, a wysokość to 60 cm. Waga rysia waha się w granicach 20-25 kg, dlatego z daleka nie jesteśmy w stanie rozróżnić płci zwierzęcia. Futro rysia jest koloru rudawoszarego w różnych odcieniach, a cętki są cechą bardzo indywidualną. U rysia spotkać można zarówno duże jak i małe cętki, a także rozety lub osobniki całkowicie płowe.
Istotną rolę odgrywają u rysia szerokie łapy, dzięki którym o wiele łatwiej jest mu poruszać się po śniegu, dzięki czemu zyskuje przewagę nad swoimi ofiarami.

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>