Ryś - charakterystyka

Dźwięki charakterystyczne: pomrukiwanie, mruczenie Posłuchaj

ryśRyś w swoim naturalnym środowisku Ryś to jeden z największych, a zarazem jeden z najmniej poznanych drapieżników zarówno w naszym kraju, jak i w Europie. Przyglądając się zdjęciom przedstawiającym to piękne stworzenie, nie można oprzeć się wrażeniu że jest on pamiątką z czasów w których w jego skóry przywdziewała się nasza Husaria – a dzisiaj zupełnie nie pasuje do krajobrazu Polskiego lasu. Sadzę że to wystarczający powód by chodź trochę poznać to tajemnicze zwierze.

Ochrona

Ryś jest drapieżnikiem z rodziny kotowatych, objętym ścisłą ochroną. Ochroną gatunkową został objęty w 1995 roku. Oprócz wpisania do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, ryś objęty jest również konwencją Berneńska, a także na mocy rozporządzenia wspólnoty Europejskiej nr 1332/2005 obowiązuje zakaz kupna i handlu, tymi zwierzętami, a także wyrobami z nich wykonanymi – nie można ich też przewozić przez granicę Unii Europejskiej.

Wygląd

Ryś ma krótki tułów z wydłużonymi kończynami – znaczna długość tylnich łap pozwala na wykonywanie długich skoków - zakończony krótkim – wyglądającym jak uciętym – ogonem o ciemnej końcówce. Przyglądając się z boku łatwo zauważyć kwadratowy profil sylwetki. Jego długość wynosi około jednego metra, a wysokość to 60 cm. Waga rysia waha się w granicach 20-25 kg, dlatego z daleka nie jesteśmy w stanie rozróżnić płci zwierzęcia. Futro rysia jest koloru rudawoszarego w różnych odcieniach, a cętki są cechą bardzo indywidualną. U rysia spotkać można zarówno duże jak i małe cętki, a także rozety lub osobniki całkowicie płowe.
Istotną rolę odgrywają u rysia szerokie łapy, dzięki którym o wiele łatwiej jest mu poruszać się po śniegu, dzięki czemu zyskuje przewagę nad swoimi ofiarami.

Ostatnio na forum

Poznaj nas

Nasza społeczność