W tym tygodniu polecamy!

300x250_plecaki_wiosna

Racja żywnościowa MRE

racja żywnościowa mre Jadąc na szkolenie czy wypad w góry na pewno spotkasz tam osoby które będą miały ze sobą racje żywnościowe MRE. Racja żywnościowa MRE to popularne zestawy żywnościowe do których podgrzania nie potrzeba zewnętrznych źródeł ciepła, jak na przykład w paczkach innego rodzaju gdzie posiłek musimy podgrzewać na paliwie turystycznym. W tym artykule zastanowimy się czy takie racje są opłacalne oraz czy warto je kupować.

Osobiście jestem zdania że o wiele lepiej jest kupować jedzenie na bieżąco. Nie warto udawać że Polska jest niedostępnym krajem pustynnym  w którym brak własnego prowiantu oznacza długą i powolną śmierć w męczarniach. Dlatego pozwolę sobie stwierdzić że takich zestawów używają trzy typy ludzi:

- Pierwszy z nich unika kontaktu z ludźmi, więc musi mieć jedzenie stale przy sobie.

- Drugi z kolei nie za bardzo wie co powinien jeść, więc postanowił zaufać osobie która tworzyła daną paczkę.

- Ostatni już typ kupuje takie paczki, ponieważ rzadko przebywa w terenie, a przygotowanie takiego posiłku na pewno różni się od tradycyjnego obiadu i jest zwyczajnie ciekawe.

Niezależnie od tego z jakich powodów chcesz używać racji żywnościowych MRE, musisz wiedzieć że w ich skład wchodzą:

- Danie główne, które podgrzewamy chemicznie

- Krakers który spełnia rolę pieczywa

- Sos serowy/ masło orzechowe etc. Którym smarujemy krakersa

- Napój izotoniczny – w moim odczuciu jest to najsmaczniejsza rzecz w MRE.

- Cukierki, gumy do żucia

- Suszone owoce lub orzechy

- kawę lub herbatę

- cukier, sól, śmietankę w proszku, serwetkę, wilgotną chusteczkę, zapałki

 

Chyba o niczym nie zapomniałem.

Racja żywnościowa MRE - wady

Pierwszym problemem może być tutaj proces przygotowania takiego posiłku, który polega na wlaniu do odpowiedniego woreczka, odpowiedniej ilości wody i umieszczenia w nim dania głównego. Śmiem tutaj podejrzewać, że osoba która pierwszy raz ma kontakt z tego typu jedzeniem przynajmniej z początku nie będzie wiedziała co do czego wsadzić. Drugą sprawą jest smak danej potrawy. Dla mnie osobiście potrawy są zbyt słone i mdłe, dlatego najlepiej zjeść posiłek główny na samym początku, a następnie zabić jego smak słodyczami i izotonikiem. Trzecią problematyczną kwestią jest znaczne przetworzenie takiej żywności. Na pewno można powiedzieć że taki posiłek nie jest zdrową żywnością.

Racja żywnościowa MRE - zalety

I na tym chyba kończą się kwestie sporne dotyczące MRE. Cena takiej paczki to około 35 złotych, a z powodzeniem może nam wystarczyć na cały dzień więc tutaj pierwszy plus. Dodatkowo w MRE nie ma żadnych puszek, więc po zjedzeniu, opakowania możemy wykorzystać jako wodoodporne pojemniki albo w łatwy sposób się ich pozbyć. Niektórzy twierdzą że zabranie jednego czy dwóch posiłków nie stanowi problemu, jednak wzięcie zapasu na 14 dni jest niewykonalne. Ja natomiast uważam, że jeżeli nie mamy konia, Szerpów lub samochodu wzięcie jakiegokolwiek jedzenia na 14 dni jest niewykonalne.

 

Więc jak, warto kupować?

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz kupować własnego jedzenia, to na pewno tak. Jeżeli chcesz wozić w samochodzie lub trzymać w domu pewien zapas jedzenia, który ma się przydać podczas „czarnej godziny”, MRE jak najbardziej się do tego nadaje i idealnie sprawdzi się w tej roli.

Ostatnio na forum

Polecany Namiot

namiot tunelowyLekki namiot do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary, niewielka waga oraz cena sprawiają że tego typu produkt idealnie sprawdzi się podczas wędrówek po górach czy lasach. Zapewnia schronienie oraz jest wyjątkowo prosty w montażu. Idealny dla każdego łowcy przygód który ceni sobie wielkość i wagę swojego sprzętu.

Sprawdź szczegóły >>

Bądź bezpieczny

Na chwile obecną skuteczny gaz pieprzowy jest najprostszym i najłatwiejszym środkiem ochrony. Dzięki niemu nie musimy mieć fizycznego kontaktu z napastinkiem oraz mamy pewność że nie wyrządzimy mu krzywdy. Istotne jest by gaz papierzowy był renomowanej i sprawdzonej firmy, co będzie gwarancją skutecznego unieruchomienia napastnika na kilkanaście minut.

sprawdź szczegóły >>

Najciepleszy śpiwór

Ten ciepły śpiwór renomowanej firmy zapewni Ci spokojny, ciepły sen w nawet wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Zaawanowana technologia oraz materiały najwyższej jakości są znakiem rozpoznawczym tego produktu. Obowiązkowy sprzęt dla każdego kto nie boi się zimy i nie zapada w sen zimowy.

Sprawdź szczegóły >>